DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 524252-1,39%
Ankara
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Ulusal Haber, Haber Ulusal
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Akif Hamzaçebi, Ormanlık Alanda Tesis Yapımının Yolunu Açan Düzenlemeyi Eleştirdi: “Türkiye Her Açıdan Büyük Bir Yıkım Yaşarken Bunların Rant Aşkı…
15 okunma

Akif Hamzaçebi, Ormanlık Alanda Tesis Yapımının Yolunu Açan Düzenlemeyi Eleştirdi: “Türkiye Her Açıdan Büyük Bir Yıkım Yaşarken Bunların Rant Aşkı…

ABONE OL
23 Şubat 2023 07:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 15 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanan ve havalimanları etrafındaki ormanlarda alışveriş merkezi, otel, lokanta gibi tesislerin kurulabilmesine olanak sağlayan düzenlemeye tepki gösterdi. Hamzaçebi, “Millet büyük bir acı yaşarken, Türkiye ekonomik, sosyal her açıdan büyük bir yıkım yaşarken bunların rant aşkı bitmiyor, rant sevdası bitmiyor. Depremden dokuz gün sonra, millet can derdiyle meşgulken, millet çadır, konteyner, tuvalet, iç çamaşırı bulamazken, millet enkazın başında aile fertlerinin cenazesini beklerken, ‘onu alayım da bari cenaze namazını kılayım’ diye beklerken bunlar rant sevdasıyla bu tebliğ değişikliğini yapıyorlar. Bu utanmazlıktır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 15 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanan ve havalimanları etrafındaki ormanlarda alışveriş merkezi, otel, lokanta gibi tesislerin kurulabilmesine olanak sağlayan düzenlemeye tepki gösterdi. Hamzaçebi, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede söz konusu değişikliğin iptal edilmesi için çağrı yaptı. Hamzaçebi, şunları söyledi:

“TEBLİĞ İLE ANAYASA VE KANUN ÇİĞNENMİŞTİR”

“15 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bu tebliğle çok açık bir şekilde kanun ve anayasa çiğnenmiştir. Söz konusu tebliğ ile kanun çiğnenmiştir, anayasa çiğnenmiştir. Gerek Anayasamızın 169’uncu maddesi gerekse 6831 sayılı Orman Kanunumuz devlete ormanların korunması görevini vermiştir. Devletin ormanlarla ilgili temel görevi budur. Ormanlarda ancak kamu yararının gerektirdiği bazı hallerde birtakım faaliyetlere müsaade edilebilir. Örneğin yol, bir karayolu yapılması ihtiyacı vardır, yolun ormandan geçmesi zorunluluğu vardır, bu yol yapılır. Bunun gibi kamu yararının gerektirdiği hallerde münhasıran ormanda yapılması zorunluluğu olan hallerde bu tip faaliyetlere, yapılara müsaade edilir. Bunlar orman kanununda tek tek sayılmıştır.

“TEBLİĞLE YAPILAN DÜZENLEMELER TCK’YE GÖRE SUÇTUR”

Altyapı tesisleri, su tesisleri, doğal gaz, petrol, savunma, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisleri gibi kamu yararının gerektirdiği hallerde bu tip yapılara müsaade edilebilir. Yapılan tebliğ değişikliği ile havalimanı etrafındaki ormanlarla otel, motel, alışveriş merkezi yapılabilecek, tamamen ranta dayalı tesisler…Bunların biraz önce örneklerini vermiş olduğum kamu yararı gerektirdiği tesislerle hiçbir ilgisi yok. Bu tebliğ ile izin verilen tesisleri yapabilmek için önce anayasanın 169’uncu maddesinin değiştirilmesi lazım. Ondan sonra Orman Kanunu’nun değiştirilmesi lazım. Ondan sonra bu tebliğ yapılabilir. Bu tebliğ ile yapılan düzenlemeler Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur.

“TÜRKİYE HER AÇIDAN BÜYÜK BİR YIKIM YAŞARKEN BUNLARIN RANT AŞKI BİTMİYOR, RANT SEVDASI BİTMİYOR”

On binlerce insan ölmüş, enkaz altında on binlerce insan kalmış. Açıklanan rakamlar gerçekleri yansıtmıyor, bunu bir valimiz açık bir biçimde ifade etti. Vahim bir durum var, gerçek durum açıklanan rakamların iki üç, dört belki de beş katı fazlası. Millet büyük bir acı yaşarken, Türkiye ekonomik, sosyal her açıdan büyük bir yıkım yaşarken bunların rant aşkı bitmiyor, rant sevdası bitmiyor. Nasıl olsa kimse fark etmez diye 15 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de bunu yayınlamışlar.

“BU UTANMAZLIKTIR, TEBLİĞİN DERHAL YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASI LAZIM”

Depremden dokuz gün sonra, millet can derdiyle meşgulken, millet çadır, konteyner, tuvalet, iç çamaşırı bulamazken, millet enkazın başında aile fertlerinin cenazesini beklerken, ‘onu alayım da bari cenaze namazını kılayım’ diye beklerken bunlar rant sevdasıyla bu tebliğ değişikliğini yapıyorlar. Bu utanmazlıktır. Bu tebliğin derhal yürürlükten kaldırılması lazım, bunun takipçisi de olacağım.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.